Elma Cinsleri

Elma Cinsleri

Elma cinsleri, elma çok eskiden beri yetiştirilen mutedil iklim meyvesidir. Yumruktan küçük, yuvarlak meyvelari vardır. Parlak, sert kabukludur; kırmızıdan yeşile kadar türlü renkte, değişik kokuda olur. Elma ağacı orta boylu bir ağaçtır. Ilık, nemli yerlerde yetişebildiği gibi yaylalarda da kolayca yetişir. Yurdumuzun birçok bölgelerinde yetişen çeşitli elma cinsleri vardır. Bütün dünyada yetiştirilen elma çeşitlerinin sayısı 6500'dür. Bunun 460'ı Türkiye'de yetişmektedir. Elma cinsleri içinde dünya pazarlarında rağbet gören ve memleket şartlarına iyi uydukları için standartlarımızın arasında yer alınan yerli ve yabancı orijinli elma cinsleri arasında, Avrasya elmas, Starking elması, Golden elması, Graverstein elması, Tonathan elması, Rombuti elması sayılabilir. Yurdumuzda da zengin elma çeşitleri yetişir. En ünlüleri Amasya'nın yuvarlak, kırmızı, güzel kokulu Misket elması, ince uzun, sarımsı renkli, yumuşak Sapanca elması, demir elma, tavşanbaşı elması, Van elması, Kırşehir elmasıdır. Ekşi elma ise yazın çıkar; öteki çeşit elmalardan daha iridir, rengi de yeşildir. Bunların haricinde daha birçok elma cinsleri bulunmaktadır.

Elma Cinsleri
 • Amasya Elması: Amasya elmasının ağacı orta kuvvette büyür, yayvan taçlıdır. Uzun ömürlüdür. Meyveleri orta irilikte, kabuğu ince sert, güneş gören yüzü koyu, diğer taraftan açık kırmızı, yer yer yeşil renkli görülür. Meyve hafif yeşilimtırak beyaz, tatlı sulu, yeme olumundaysa kokulu ve gevrektir. Eylül ayının son haftalarında toplanır. Meyveler iyice saklandıktan sonra mayıs ayına kadar dayanabilir. Yılda birçok meyve verir ama ertesi sene dinlenir. Türkiye'nin hemen hemen her yerinde yetişir.
 • Fuji: Fiji ağacı çok kuvvetlidir. Meyvesi kırmızı ile karışık turuncu sarı renktedir. Meyve az ekşi, sert dokulu ve suludur. Popüler elma cinslerinden birisidir. Ekim ayının sonlarına doğru hasat edilir. Soğuk hava deposunda 8 aya kadar dayanır. Tüm bölgelerde yetişebilir.
 • Hüryemez: Ağaç kuvvetlidir ve genellikle yayvan büyür. Orta derece de verim alınır. Meyveleri iri, basık yuvarlak şekilli, sulu ve lezzetlidir. Kalitesi iyidir. Dayanıklıdır, uzun süre saklanabilir. Eylül ayının ikinci veya üçüncü haftasında toplanır. İç Anadolu bölgesinde yetişmektedir.
 • Vista Bella: Ağacı çok kuvvetli, yana doğru dik ve yayvan şekilde gelişme gösterir. Çok erkenci bir meyve cinsidir. Meyveleri yassı, orta iriliktedir. Kabuklarının rengi yeşil, kırmızı karışımıdır. Meyvenin eti bol sulu ve serttir. Kalitesi çok iyidir. Ancak uzun süre depolanmaz. Haziran sonu temmuz ayı başlarında toplanılır. Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinde yetişen yaz mevsiminin bir meyvesidir.
 • Jerseymac: Ağacı zayıftır. Yayvan gelişme göstermektedir. Verimi çok yüksektir. Meyveleri orta büyüklükte, yuvarlak bir yapısı vardır. Meyvenin kabuğu parlak yeşilimsi ve kırmızıdır. Meyve eti bol sulu, beyaz, aromalı, yeme kalitesi iyidir. Meyve kabuğu incedir. Uzun süre depolanamaz. Akdeniz, Marmara ve Ege Bölgelerinde yetişen yazlık bir cinstir.
 • Stark Earliest: Ağacı zayıf ve orta kuvvetlidir. Yayvan şekilde gelişir. Alınan verim pek yüksek değildir. Meyveleri genelde küçük, kabuğu ince, güneş gören yüzü kırmızıdır. Yine Marmara, Akdeniz ve Ege Bölgelerinde yazlık bir çeşittir.
 • Beacon: Ağacı kuvvetli ve verimi çok yüksek olan bir çeşittir. Meyvesi yuvarlak ve orta büyüklüktedir. Kabuk rengi koyu kırmızı, incedir. Meyve eti tatlı sulu, sert ve kokuludur. Rengi parlak kırmızıdır. Kalitesi çok iyi, taşınmaya elverişlidir. Her bölgede yetiştirilir.
 • Summerred: Ağacı kuvvetli ve verimi yüksektir. Bir yıllık dallarda bile salkım şeklinde meyve verir. Meyveleri orta büyüklükte, yuvarlak, kabuğu canlı kırmızı renktedir. Ağustos ayının ilk haftası olgunlaşmaya başlar. Hemen hemen her bölgede yetişir.
 • Gala: Dünya yetiştiriciliği yapılan elma cinsleri arasında en popüler olanıdır. Ağacın gelişme kuvveti orta seviyededir. Renkleri karışık kırmızı ve portakal rengindedir. Galanın albenisi yüksek cinslerdendir. Ağustos sonunda oluşur. Depolama ömrü 3-6 ay arasındadır.
 • Top Red: Ağacı iri, verimi orta derecedir. Canlı kırmızı, parlak ve lezzetlidir. Eylül ayının son haftası hasat zamanıdır. Depolamaya uygun ve her bölgede yetişebilmektedir.
 • Early Red One (Erovan): Verimi oldukça iyi ve güçlü bir ağaçtır. Erken meyveye yatar. Koyu kırmızı, gösterişli bir meyvedir. İri ve lezzetlidir. Eylül ayının son haftasında olgunlaşma gösterir. Her bölgede yetişir.
 • Pinova: Küçük orta kuvvette, verimi yüksektir. Meyveler orta büyüklükte, koyu kırmızı renge sahiptir. Sulu ve lezzetlidir. Eylül ayının son haftası olgunlaşır. Hemen hemen her bölgede yetişir.
 • Golden Delicious: Ağacı orta kuvvetlidir. Yayvan gelişir. Verimi çok yüksektir. Meyvesi büyüktür. Altın sarısı renge sahiptir. Kalitesi iyidir. Elma yetiştirilen bütün bölgelerde yetiştirme gösterebilir.
 • Braeburn: Orta kuvvete sahip, düzenli ve verimli bir ağaçtır. Meyveleri orta iriliktedir. Kabuk rengi yeşildir, üzerinde kirli portakal kızarıklığı mevcuttur. Sulu ve lezzetlidir. Soğuk hava deposunda saklanabilir. Tüm bölgelerde görülür.
 • Starking Delicious: Ağacı kuvvetli, yarı dik gelişir. Her yıl bol ürün verir. Verimi oldukça yüksektir. Meyvesinin rengi koyu kırmızıdır ve meyve iridir. Kalitesi iyidir. Elma yetiştirilen tüm bölgelerde görülür.
 • Granny Smith: Ağacı zayıf ve orta kuvvetli, yayvan olarak gelişen ağaç cinsidir. Her yıl ürün verir. Kendine özgü ekşi bir tadı vardır. Rengi yeşil, üzerinde hafif donuk sarı renkler görülür. Ekim ayının ilk iki haftası toplanır. Karadeniz ve Marmara Bölgesi gibi nemli bölgelerde yetişir.
 • Mondial Gala: Ağacı oldukça kuvvetli, hızlı ve iyi meyveler verir. Gala elması oldukça verimli bir cinstir. Çizgili, orta irili, kırmızımsı turuncu renktedir. Sulu, sert ve tatlıdır. Ağustos aylarında olgunlaşır. Uzun bir süre depolanmaz. İyi bir tozlayıcıdır. Her bölgede görülür.
Son Güncelleme : 29.11.2018 19:41:11
Elma Cinsleri ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Elma Cinsleri Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Elma Cinsleri"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
1 Yeşil Elma Kaç Kalori
1 Yeşil Elma Kaç Kalori
1 Yeşil elma kaç kalori, Kilo vermek çoğu kişi için başlı başına bir sorundur. Bundan dolayı yedikleri her besin için kilo vermek isteyen kişiler için önemlidir. Çünkü her tüketilen besinde belli bir kalori miktarı bulunmaktadır. Çok sevilen ve diyet...
Rüyada Kırmızı Elma Görmek
Rüyada Kırmızı Elma Görmek
Rüyada kırmızı elma görmek; rüya insanın bilinçaltı duygularıdır. İnsanlar olmasını istediği hayallerin düşleyerek uyuduğu için, bilinç altındaki hayaller ve duygular uyku halinde görülür. İnsanın bulunduğu psikolojik durumu rüyaları etkiler. Hayırl...
Rüyada Yeşil Elma Görmek
Rüyada Yeşil Elma Görmek
Rüyada yeşil elma görmek kişinin hem iş hayatı hem de özel yaşamı ile ilgili gelişmeler yaşanacağına işaret edebilmektedir. Bu rüyayı tam anlamı ile yorumlayabilmek için rüyada görülen diğer unsurları da dikkate almak gerekmektedir. Ancak bu rüyayı t...
Rüyada Ağaçtan Elma Toplamak
Rüyada Ağaçtan Elma Toplamak
Rüyada ağaçtan elma toplamak genel olarak rüyayı gören kişi için verimli ve parlak günler yaşama olarak yorumlanmaktadır. Bu kişinin özellikle iş hayatında verimli bir döneme gireceği ve parlak bir geleceğe sahip olacağı şeklinde yorum yapabilmek müm...
Japon Elması
Japon Elması
Japon elması, Bu bitki genellikle süs ve dekoratif amaçlı kullanılan bir bitki çeşididir. Kış mevsiminde yaprağı döken geniş tepeli seyrek dallı bir ağaçtır. Ağacın yetiştiği ana vatanı Asya Kıtası'dır. Kendi arasında ikiye ayrılan Japon elması, misk...
İbrahim Saraçoğlu Elma Sirkesi
İbrahim Saraçoğlu Elma Sirkesi
İbrahim Saraçoğlu Elma Sirkesi; ile pek çok sağlık problemine çözüm bulunabilir. İbrahim Saraçoğlu elma sirkesi doğal bir maddedir. İbrahim Saraçoğlu elma sirkesi tarifi ile isteyen herkes evde sirke yapabilir. Elma sirkesi genç yaşlı farketmez herk...
Rüyada Elma Ağacı Görmek
Rüyada Elma Ağacı Görmek
Rüyada Elma Ağacı Görmek ile ilgili pek çok durum olduğu üzere bunun ile ilgili ayrıca rüya tabircileri de yorum yapmışlardır. Rüyada elma ağacı görmek bir çok belki de milyonlarca anlama gelmekte ve yorumlanmaktadır. Rüyada elma ağacı görmek bir çok...
Rüyada Elma Yemek
Rüyada Elma Yemek
Rüyada Elma Yemek: Rüyada elma yemenin bir çok tabiri vardır. Bugün yazımızda sizlere rüyada elma yemenin gerçek hayatta neleri işaret ettiği hakkında bilgi vereceğiz. Bildiğiniz üzere elmanın farklı kırmızı, yeşil gibi farklı renkleri ve ekşi, tatlı...
Elma Kurusu
Elma Kurusu
Elma kurusu, Mevsiminde bol olan elmaları sizde evinizde kurutarak kışa saklayabilir ve gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Elma kurusu yapımı ve saklaması oldukça kolaydır. Sizde evinizde kolaylıkla elma kurusu yapabilesiniz diye size elma kurusu t...
Elma Suyunun Faydaları
Elma Suyunun Faydaları
Elma suyunun faydaları, elma dünya genelinde en fazla tüketilen meyvelerden biridir. Yılın her mevsiminde marketlerde, pazarlarda elma bulmak mümkündür. Elma yetiştirildiği bölgelere bağlı olarak farklı çeşittedir. Bazı elmalar yumruk büyüklüğünde ol...
Rüyada Çürük Elma Görmek
Rüyada Çürük Elma Görmek
Rüyada çürük elma görmek: Rüyada çürük alma görmek hayırlı işlerin olacağına yorumlanır. Aile içerisinde bir sebepten dolayı tartışmanın çıkacağına ve tartışmanın uzun bir süre devam edeceğine yorumlanır. Çürük elma görmek bir çok farklı şekilde yoru...
Elma Krom Çayı Zayıflatırmı
Elma Krom Çayı Zayıflatırmı
Elma Krom Çayı Zayıflatırmı, Yıllardır birçok bilim adamı tarafından konu olmuştur. Elma Krom'un içeriğinde bulunan elma şırası sirkesi ve soya lesitini elma Krom'un mucize olan iki maddesidir. Diğer yardımcı maddeler ise içerdiği vitaminler ve potas...

 

1 Yeşil Elma Kaç Kalori
Rüyada Kırmızı Elma Görmek
Rüyada Yeşil Elma Görmek
Elma Cinsleri
Rüyada Ağaçtan Elma Toplamak
Japon Elması
İbrahim Saraçoğlu Elma Sirkesi
Rüyada Elma Ağacı Görmek
Rüyada Elma Yemek
Elma Kurusu
Elma Suyunun Faydaları
Rüyada Çürük Elma Görmek
Elma Krom Çayı Zayıflatırmı
Rüyada Elma Kurdu Görmek
Elma Sirkesi Limon Suyu
Ayı Elması
Adaçayı Acı Elma Yağı
Yer Elması Yetiştiriciliği
Bebeklere Elma Suyunun Faydaları
Amasya Elması
Elma Ağacı
Elma Nasıl Kurutulur
Elma Zayıflatırmı
Elma Yaprağı
Elma Sirkesi Gargara
İçi Kırmızı Elma
Yer Elması
Elma Dilim Patates Kalori
Elma
Elma Pekmezi
Popüler İçerik
Rüyada Elma Kurdu Görmek
Rüyada Elma Kurdu Görmek
Rüyada elma kurdu görmek, rüya sahibinin kimseye anlatamadığı içini kemiren bir derdinin olduğuna ve en kısa zamanda derdine çare bulmak için girişiml...
Elma Sirkesi Limon Suyu
Elma Sirkesi Limon Suyu
Elma sirkesi limon suyu, Günümüzde insanların yaşadığımız ortamdan dolayı çok fazla hasta olması ve çok değişik türden kullanılan ilaçlar, ve ilaç kul...
Ayı Elması
Ayı Elması
Ayı elması, Yabancı Portakal Ağacı Kızılderili Portakalı diye isimlendirilen ayı elmasının anayurdu Amerika'dır. Yapı olarak dikenli bir ağaçtır. Özel...
Adaçayı Acı Elma Yağı
Adaçayı Acı Elma Yağı
Adaçayı Acı Elma Yağı; birden fazla çeşidi vardır. Adaçayı acı elma yağı bitkinin yapraklarının buharlaşma ısıtılması ile elde edilir. Adaçayı acı elm...
Yer Elması Yetiştiriciliği
Yer Elması Yetiştiriciliği
Yer Elması Yetiştiriciliği; Yer elması ticari açıdan pek değeri olmayan bir sebzedir. Ülkemizdeki ekim alanı yıllara göre değişmektedir. Türkiye'de ...
Bebeklere Elma Suyunun Faydaları
Bebeklere Elma Suyunun Faydaları
Bebeklerde elma suyunun faydaları, bebeklerde gelişim son derece önemlidir. Her anne adayı bebeğini en iyi şartlarda beslenmesini ister. Yeni doğan be...
Amasya Elması
Amasya Elması
Amasya elması; Amasya yöresin en meşhur olan elma çeşididir Amasya elması. Amasya denilince akla gelen ilk şey Amasya elmasıdır. Amasya elmasının en ...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
1 Yeşil Elma Kaç Kalori
Rüyada Kırmızı Elma Görmek
Rüyada Yeşil Elma Görmek
Elma Cinsleri
Rüyada Ağaçtan Elma Toplamak
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2019