Elma Sirkesi Saç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Elma Sirkesi Saç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi ve Saç Sağlığı

Elma sirkesi, cilt ve saç bakımı için kullanılan doğal ürünlerden biridir. Özellikle organik elma sirkesi, cilt bakımının birçok alanında kullanılabilir. Saç için elma sirkesi; dökülme, seyrelme, saç dibi kaşıntıları veya saçın hızlı uzaması için tercih edilen bir üründür. Elma sirkesi saç için maske ya da bakım kürü olarak uygulanabileceği gibi, durulama suyu olarak da kullanılabilir.

Elma Sirkesi Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Elma sirkesi, saç bakımında doğal ürünlerden yararlanmayı tercih eden kadın ve erkekler için ideal bir seçenektir. Saç veya saçlı deride ciddi bir hastalık olmadığı sürece, kimyasal ürünler kullanmaktansa doğal yöntemler saça daha az zarar verir ve daha kolay uygulanabilir. Elma sirkesi, bu doğal ürünlerden biridir. Tek başına kullanılabileceği gibi, başka doğal malzemelerle birlikte de saça maske ya da bakım kürü olarak uygulanabilir.

Elma sirkesi, doğrudan saça uygulanmamalıdır; mutlaka beşte bir oranında seyreltilmelidir. Aksi halde, elma sirkesi asidik olduğu için saç derisinde kaşıntı ve kepek sorununa yol açabilir. Beşte bir oranında seyreltilmiş elma sirkesi, saç yıkandıktan sonra durulama suyu olarak kullanılabilir. Ayrıca, elma sirkesi saç maskesi olarak da kullanılabilir.

Elma Sirkesi ile Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesi, yüksek asit oranına sahip kuvvetli bir malzemedir. Saç dibinde oluşan sivilcelerin tedavisi ve bunlardan kaynaklanan kızarıklık ve kaşıntıyı önlemek için, birkaç damla limon suyu ve karbonat ile karıştırılarak saç derisine uygulanır ve 15-20 dakika bekletildikten sonra yıkanır.

Saç bakımında ise, bir çay kaşığı elma sirkesi, bir tatlı kaşığı argan yağı ve bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı karıştırılarak saç derisine masaj yaparak uygulanır. Bu karışım 4-5 saat bekletildikten sonra yıkanır. Bu yöntemle saçın hem daha kolay uzadığı hem de dökülme probleminin gözle görülür oranda azaldığı görülür.

Saçta aşırı seyrelme varsa, bir çay kaşığı elma sirkesi, bir ampul arı sütü ve bir ampul E vitamini ile karıştırılır ve saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Bir bere ya da eşarp yardımıyla kapatılarak bir gece beklenir ve sabahında yıkanır. Bu yöntemle aşırı dökülme yaşayan ve saçlı deride açıklıklar oluşan kişilerin yeni saç çıktığını gözle görülür ölçüde fark edecektir. Saçkıran ya da egzama tedavisinden sonra kaybedilen saçlar için bu yöntemi kullanmak mümkündür. Saç için kullanılacak elma sirkesinin pH değerinin 4.5-5.5 arasında olması tavsiye edilir.

Elma Sirkesinin Saç İçin Faydaları

  • Elma sirkesi, saç derisinde oluşan kaşıntı ve kepek problemlerini azaltabilir.
  • Saçın doğal pH dengesini korur ve saçın daha parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.
  • Saçın daha hızlı uzamasına ve dökülme problemlerinin azalmasına katkıda bulunur.
  • Saç derisindeki sivilce ve kızarıklıkları azaltır.
  • Doğal bir saç bakım ürünü olarak kimyasal ürünlerin yerine kullanılabilir.

Sonuç olarak, elma sirkesi saç bakımında doğal bir mucize olarak değerlendirilebilir. Ancak, doğru oranlarda seyreltilerek ve düzenli kullanım sağlanarak en iyi sonuçlar elde edilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Elma Zayıflatır mı?

Elma Zayıflatır mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Elma Diyeti Nasıl Yapılır?

Elma Diyeti Nasıl Yapılır?

Zayıflamak İçin Elma Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zayıflamak İçin Elma Sirkesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Kurusu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Kurusu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Diyeti

Elma Sirkesi Diyeti

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Güncel

Elma Çeşitleri Nelerdir?

Elma Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Ahmet Maranki Elma Sirkesi

Ahmet Maranki Elma Sirkesi

Güncel

Kuru Elmanın Faydaları Nelerdir?

Kuru Elmanın Faydaları Nelerdir?